IPB

Здравей, гостенино ( Влизане | Регистриране ) Стани почитател ·

3 страници V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Бъдни вечер, Коледа, Нова година
Вили Вили
публикуване Dec 23 2006, 08:21 PM
Коментар #1

напреднал
Инфо..

Баница с късмети:
Продукти за тестото: 1/2 кофичка кисело мляко, 2 яйца, 2 суп. лъж. оцет, 3-4 суп. лъж. олио, 2 суп. лъж. захар, 1 чаена лъж. сол, брашно.
Продукти за плънката: Разбъркват се: натрошено краве сирене, яйце, 2-3 лъжици кисело мляко, половин чаена лъжичка сода. От продуктите се замесва меко тесто. Смело може да се ползва миксер - става за минути, бърка се добавяйки брашно, докато започне да се отделя от стените на съда. За по-малка баница може да се направи и половин доза. Тестото се оставя в хладилника да почива 1 час. През това време може да се приготвят късметчетата. Във всеки дом традициите са различни. Ще ви кажа за една, която знам от майка ми, и използваме в моето семейство. Приготвят се късметчета с едно повече от членовете на семейството - то се нарича за къщата, за Новата година. Късметите се наричат предварително. Например: парченце ябълка - любов; монета - късмет, пари; бадемче - успех; орехова ядка - учение; зърна бял боб - труд; клонче от дрян - здраве и т.н. Тестото се премесва с малко брашно и се разделя на 6 части. Всяка от тях ще бъде една кора от баницата. Някъде след втората, третата, наредете късметите, но отбележете до стените на тавичката с клечка за зъби къде сте ги сложили. Като наредите всички кори, ще нарежете предварително баницата на толкова парчета, колкото са късметите, и ще отстраните клечките. Всяка от 6-те части (ако правите половин доза, може да разделите тестото на 3-4 части) се разточва до размер около 40 см, реже на 12 сектора, но не докрая, в средата остава неразрязана част. Маже се с мазнина - най-добре разтопен маргарин ("Калиакра", да речем), може с масло или дори с олио. Обръщат се всички сектори — два по два срещуположно. После се точи до размера на тавичката. Ако се получи малко по-голяма коричка, тя се надипля, за да се събере. Между корите се ръси мазнина и от плънката. Така се подреждат и 6-те корички. Поръсва се с мазнина. Реже се внимателно между късметите и се пече. Като се извади, се ръсва с малко вода и се покрива с кърпа "да почине". Добре е вечерята да започне с баницата. Иначе на сит стомах, не е същото, пък и всеки е любопитен какво му носи Новата година. Завърта я най-възрастният член на семейството, като предварително се уговаря къде на трапезата седи Новата година — там е късметът на къщата.

Зелеви сърми:
1 голяма прясна зелка; 1 глава лук; 1 морков; 1 глава целина; 1 ч.ч. ориз; 1-2 картофа; сол; магданоз; черен пипер.
ПРИГОТВЯНЕ: Избира се голяма прясна зелка, която се попарва с кипяща вода, с кочана нагоре. Омекналие от парата зелеви листа се накъсват. Приготвя се плънка от нарязан на дребно лук, нарязаните на кубчета моркови и целина. Всичко се пържи и след известно време се прибавят нарязаните на дребно картофи. Към омекналата запръжка се прибавят оризът, дребно нарязан магданоз, сол и черен пипер. Вземат се два омекнали листа, от които единия по-голям, с другия по-малък. Върху по-големия се слага плънка. Покрива се с по-малкия лист и по-големият лист се навива около малкия, като се два ръгла форма на сармите. Сармите се нареждат на разстояние, една от друга. Налива се малко вода и се слагат във фурна. Пекат се до зачервяване.

Пълнени чушки с ориз:
12-15 сухи червени чушки
1 голяма глава лук
1 морков
1 ч.ч. ориз
3 ч.ч. вода
1/2 ч.ч. стафиди
сол
черен пипер
червен пипер
чубрица
магданоз
олио
ПРИГОТВЯНЕ:
Сухите чушки се почистват от дръжките и семките и се накисват в студена вода за окоо 15 мин. През това време се запържват лука, нарязан на ситно, настъргания морков и ориза. Прибавят се стафидите, заедно със солта, черния пипер, чубрицата, магданоза и червения пипер. Залива се със вода и се оставя на умерен огън да поври, докато ориза набъбне. С така приготвената плънка се пълнят чушките, слгат се в тавичка, заливат се с вода , така че да се покрият 2/3 от чушките и се пече на умерена фурна.

Весели празници!
[smilie=newyear.gif]

--------------------
www.moetodete.com
Go to the top of the page

+Quote Post
karizma
публикуване Dec 30 2006, 07:39 AM
Коментар #2

напреднал
Инфо..

От: Бургас

A какво ще е новогодишното ви меню?Споделете нещо оригинално и бързо за приготвяне. [smilie=arrow.gif]

--------------------

+Quote Post
bez_sqnka_f
публикуване Dec 30 2006, 07:45 AM
Коментар #3

Кандидат-архитект
Инфо..

От: София

Където ние ще ходим,ще има класическото-пържолки и пюре,а отделно салати,мезета и мноого алкохол [smilie=bleh.gif]

а,да добавя-вчера гледах Иван Звездев случайно и ми хареса какво приготви,стори ми се много лесно-наденички,увити в картофки,изпържени на фритюрник.Картофките са на листа!Това става с най-обикновена белачка за картофи-като ги обелиш,започваш по същия начин да "белиш" самия картоф.След това с листата се увиват наденичките и се забождат с клечки за зъби,за да не се разпаднат.
И като се изпържат сигурно са много вкусни.
Той направи и едно пюре от боб,праз,сметана...и незнам си още какво,ама на мен не ми хареса и затова не го запомних :D

--------------------

+Quote Post
amber
публикуване Dec 30 2006, 03:27 PM
Коментар #4

спи във форума
Инфо..

От: Страната на чудесата

Никога не съм приготвяла Коледно или Новогодишно меню.До сега тези празници сме ги празнували в майка ми [smilie=bleh.gif] и тя се грижи за богатата трапеза.За тези които това е тяхно задължение имам един сайт с идейки за подреждане на масата и сгъване на салфетките :
http://www.duni.com/dunitemplates/ListPage.aspx?id=1524

+Quote Post
bez_sqnka_f
публикуване Jan 2 2007, 08:56 AM
Коментар #5

Кандидат-архитект
Инфо..

Супер!Аз обожавам и много държа празничната трапеза да е добре подредена и да изглежда красиво.Това ме наяжда наполовина [smilie=bleh.gif]

--------------------

+Quote Post
Bubeto
публикуване Nov 29 2008, 07:11 PM
Коментар #6

пристрастен
Инфо..

Какво мислите за това да се украсява елхата с хранителни продукти ( гевречета, пуканки, сладки и пр. ) Този въпрос ми се завъртя в главата, след като разгледах новото списание - Стара градска кухня. Не че знаех какво да очаквам, но бях много изненадана от поместените вътре рецепти... много от тях са доста интересни. По принцип обичам да готвя, но несе бях сещала, много отдавна, да правя сладки, но понеже в това списание има рецепта точно за такива сладки реших че ще ги направя за Коледа, че дори и ще се опитам да е с помощта на Али. Предполагам, че ще й бъде много интересно. А и стават за ядене, доколкото разбрах :dntknw:

+Quote Post
belqta
публикуване Nov 29 2008, 08:05 PM
Коментар #7

клавиатуротрошач
Инфо..

Бубе, идеята ми харесва  :specool:. Минаваш покрай елхата и грабваш едно геврече  :laugh:  Може и аз да направя за елхата  :biggrin:. 

--------------------

+Quote Post
lu-bg
публикуване Dec 5 2008, 05:21 PM
Коментар #8

многознайко
Инфо..

От: Германия

Здравейте,

прегледах темите до сега, но не намерих подобна, та исках да питам дали правите или сте прави коледни сладки. Ще се радвам, ако споделите рецепти на вкусни български бисквитки и сладки, понеже аз съм в Германия сега ще ви предложа една рецепта на типични немски коледни вкусутйки.

Кокосови сладки

Продукти:

3 яйца
200 гр. захар
щипка сол
250 гр. кокосови стърготини
2 супени лъжици лимонов сок

Приготвяне:
Яйцата, захарта и щипка сол се разбиват на пяна. Добавят се кокосовите стърготини и лимоновият сок се добавят и сместа се остава да престои 15-тина минути, докато кокосовите стърготини набъбнат.  Фурната се загравя до 170 градуса и с помоща на 2 лъжици се оформят "кръгчета" ( виж снимката). Оставяйте разстояние между сладките понеже се надуват малко. Печете около 20 минути на 170 градуса.

--------------------
2011 ще е моята година!!!

+Quote Post
светулчица
публикуване Dec 7 2008, 11:52 AM
Коментар #9

пристрастен
Инфо..

Коледни гозби 

Написано от Дядо Коледа     
Събота, 22 Ноември 2008 15:55 

С вече студеният ноември у нас от рано се зароди коледното настроение. И наистина – Коледа идва! И макар, че няма сняг и навън грее, но не топли есенното слънце, вече предвкусваме червеното вино, греяната ракия и вкусните гозби на баба, както и топлите чувства сред любимите хора и приятната изненада под елхата. Защото Коледа е времето, когато засищаме не само стомасите, но и сърцата си.

И ако все пак цените не по-малко и ястията на широката маса, то Ние ви предоставяме няколко традиционни рецепти за любимите ви гозби и няколко, които си заслужава да опитате.

Както е известно, на Бъдни вечер гозбите биват нечетен брой, най-често 7 или 9 и задължително постни. Това естествено не ги лишава от вкусови качества, даже напротив. Неотменно присъства питката с късмети. Тя съдържа клонче от дрян, което носи здраве и паричка. Продуктите са следните: 1 кг брашно, 300 г вода, 10 г сол, 1 пакет бакпулвер, смесен с брашното. Можете да си я приготвите по следния начин:

В пресятото два пъти брашно се прави кладенче, в което се слага солта и се сипва постепенно хладката вода, докато се получи тесто. То се омесва добре, оформя се на питка, в която се слага добре измитата монета и клончето,  и питката се пече в силна фурна.

Естествено заедно с питката на трапезата има още много гозби. Една от най-обичаните е яхнията от фасул. За нея са необходими:  чаени чаши фасул, 1/2 чаена чаша олио, 3-4 глави лук, 2-3 домата, 1 чаена лъжичка червен пипер, магданоз, джоджен, сол и по желание 5-6 лютиви чушлета. Приготвянето не е сложно, както ще се уверите сами, когато прочетете рецептата:

Фасулът се почиства, измива и се залива със студена вода. Вари се на умерен огън. Лукът, нарязан на ситно, се задушава в мазнината до омекване, прибавят се червеният пипер и доматите. Задушават се леко. Свареният фасул се прецежда. Разпределя се в пръстени гюведжета. Отгоре се разпределя запръжката. Върху нея се поставя по едно лютиво чушле и по едно резенче домат. Посолява се, поръсва се с магданоз и джоджен и се сипва по 2-3 супени лъжици от водата, в която е врял фасулът. Гюведжетата се запичат на фурна. Поднасят се топли.

След като ги поднесете и изядете топли можете да се насладите и на също толкова вкусните зелеви сърми, за чието приготвяне са ви необходими:

1 кисела зелка, 2 глави лук, 1/2 чаена чаша олио, 1 чаена чаша ориз, сол, черен пипер, чубрица. Приготвянето е следното:  разрязват се листата на зелката, като се отсранява твърдата им част. Запържва се ситно нарязания лук с олиото, прибавя се добре измитият ориз и малко вода и леко се задушава. Слага се сол, черен пипер и чубрица на вкус и се сваля от огъня. Със сместа се пълнят зелевите листа, увиват се добре, нареждат се плътно една до друга в тенджера, чието дъно е постлано с остатъци от листата или с фолио. Сармите се заливат със сок от киселото зеле (ако е много кисел, се разрежда с вода), притискат се с чиния и се варят 1 час на тих огън.

Ако пък не харесвате зеле или обичате разнообразието на масата можете да си сготвите лозови сърми по следната рецепта:

Продукти: 1 буркан консервирани лозови листа, 1 чаена чаша ориз, 1/2 чаена чаша олио, 2-3 глави лук и 1 стрък праз, 1 лъжица доматено пюре, сол, сух магданоз и копър.

Приготвяне: Консервираните лозови листа се отцеждат. Ситно нарязаните лук и праз се задушават в олиото с малко вода. Когато омекнат, прибавя се оризът, задушава се с 1/2 ч. чаша вода. След като изври водата, се добавят подправките - размитото в малко студена вода доматено пюре, сол, магданоз и копър. Разбъркват се и се увиват сармите. Върху дървена дъска се разстила всеки лист с лъскавата си част отдолу. Поставя се плънката. Върху нея се завиват страничните части и след това се увива по дължина. Сармите се редят плътно в тенджера, дъното на която е покрито с лозови листа. Заливат се с вода и 2-3 лъжици олио, затискат се с чиния и се варят 1 час на тих огън.

Всички тези ястия влизат по чудесен начин във вашето гърло заедно с чаша (чаши) червено вино, греяна ракия и прочие напитки, предназначени да задоволят вашата жажда в прекрасната вечер. Естествено, идва и време за десерт, когато предварително приготвеният ошав би бил чудесен завършек на угощението.

Ето и рецепта, която би ви послужила добре:

Продукти: 500 г сушени плодове (сливи, ябълки, кайсии, череши), 100 г мед или 100 г захар.

Приготвяне: Сушените плодове се измиват добре и се накисват в студена вода за около 12 часа, след което плодовете се изваждат, а течността, в която са киснали, се прецежда през гъсто сито и с нея отново се заливат плодовете и се варят до омекването им, като тогава към ошава се прибавят медът или захарта. Компотът се оставя в тенджерата, докато изстине, след което се слага в дълбок стъклен или порцеланов съд.

Ако още сте гладни, хапнете си от тиквеника, чиято рецепта следва:

Продукти: 200 г брашно, 100 г вода, 100 г олио, 500 г тиква, 100 г орехи, 150 г захар, лъжичка канела.

Приготвяне: От брашното и водата се прави тесто, от което се точат 5 кори. Тиквата се сварява, обелва се от кората, наръсва се със захар, счукани орехи и канела и след като изстине, се слага по корите (без най-горната). Тиквеникът може да се направи и с плънка от сурова настъргана тиква, смесена със захар, канела и орехи. Опечен, тиквеникът се поръсва с пудра захар.

Аз съм сигурен, че вие, сити и доволни, ще завършите вечерта в леглото. Най-хубавото на Коледните празници е, че по Божие благоволение никой не бива измъчван от махмурлук и не му тежи стомаха. Затова на другия ден ще продължите приключенията си на трапезата и ние се надяваме, че нашите рецепти ще ви бъдат от полза. Нещо задължително за гореспоменатата Коледна трапеза е също така Коледната пита. За нейното приготовление са ви необходими :

1 кг брашно, 3 яйца, 1 1/2 бурканче кисело мляко, 1 кафена чашка олио, мая, колкото кибритена кутийка, 1 равна чаена лъжичка сода, сол.

С тези наглед обикновени продукти вие ще си опечете пита с вълшебен вкус по следната рецепта :

Маята се разтваря в малко хладка вода, сол и щипка захар. В брашното се прави кладенче, изсипва се втасалата мая и останалите продукти и се замесва тесто. Питата се оставя да втаса. След това се намазва с 1 жълтък и се пече.
Коледните пости вече са отменени, и аз знам, че ще се насладите на една или две или може би три порции пържоли, приготвени по следната рецепта:
Продукти: 750 г пържоли, 2-3 моркова, няколко скилидки чесън, 1 натрошен дафинов лист, 1/2 чаша вино, 1 суп. лъжица доматено пюре, сол, 1/4 чаена чаша олио.

Приготвяне: Пържолите се изпържват леко в олиото. Половината от тях се нареждат в плитка тенджера. Покриват се с нарязаните на колелца моркови и чесън. Натрошава се дафиновият лист. Отгоре се нареждат и останалите пържоли. Заливат се с виното и 1/2 чаша вода, в която е размито доматено пюре. Тенджерата се захлупва и пържолите се задушават 30 минути на слаб отън. Поднасят се с пюре или пържени картофи.

Неотменима на софрата е баницата с късмети. Вие още сега си имате късмет, защото ще можете да я приготвите по тази традиционна рецепта, която ще ви предоставим, а именно:

Продукти: 1 кг брашно, 300 г сирене, 7 яйца, 1 чаена лъжичка сол, 1 супена лъжица оцет, 1 супена лъжица олио.

Приготвяне: От брашното, солта, олиото, 1 яйце и оцета се омесва средно твърдо тесто. След като престои 10-15 минути, за да се отпусне, то се разделя на 7 топки. От всяка топка се точи кора, след което се разтегля с ръце върху стара покривка. Краищата на кората се изрязват, след което тя се поставя в намазана с мазнина тава. Плънката се приготвя от предварително натрошено сирене, шестте яйца и киселото мляко. Ръси се равномерно с плънка и разтопено краве масло. След нареждане на половината от корите, се слагат късметите - клончета от дряново дърво, които означават различни пожелания, и монета, която носи щастие. Последната кора се поръсва само с мазнина. Баницата се пече в умерена фурна. След като се изпече, се напръсква с вода и се покрива с кърпа.

За десерт една сладка сладка баклава ще ви се отрази чудесно. Можете да си я приготвите по следната рецепта :

Продукти: 1 пакет готови пресни кори; за плънката: 200 г счукани или смлени орехови ядки, 1 непълна чаена чаша захар, 1 чаена лъжичка канела, 3 супени лъжици разтопено краве масло; за сиропа: 1 1/2 чаена чаша захар и 2 чаени чаши вода.

Приготвяне: Корите се разделят на две части. Отделно се приготвя плънката от посочените продукти. Половината от корите се нареждат в тава, като върху всяка се ръси по малко мазнина. Слага се приготвената плънка и продължава по същия начин реденето на корите. Баклавата се пече в предварително загрята умерена фурна. След като изстине, се залива с горещ сироп, приготвен от захарта и водата. Той се вари, докато леко се сгъсти. Баклавата ще стане ароматна и не толкова сладка, ако към сиропа се прибавят няколко капки лимонов сок. Не се поднася веднага, а се оставя да престои най-малко 5 часа, за да се напои добре.

Източник: www.koledni.com

+Quote Post
светулчица
публикуване Dec 7 2008, 12:16 PM
Коментар #10

пристрастен
Инфо..

За всяка коледа правя меденки. Вече и децата ми помагат и е много забавно.

Ето рецептата:

Меденки

2 яйца
1 чаена чаша захар
1 чаена чаша олио
1 чаена лъжичка сода бикарбонат
1-2 супени лъжици кисело мляко
1 канела (може и по-малко)
2 супени лъжици мед
брашно колкото поеме

Омесва се тестото и се разточва. С формички за сладки се изрязват фигурки. Пекат се на 200 градуса до готовност. Слепват се с мармалад и по желание се топват в шоколадова глазура. Стават много красиви, ако се наръсят с разноцветни захарни пръчици, докато шоколада не е стегнал.

+Quote Post
светулчица
публикуване Dec 8 2008, 12:05 PM
Коментар #11

пристрастен
Инфо..

Ето ви идейка:

+Quote Post
светулчица
публикуване Dec 10 2008, 12:47 PM
Коментар #12

пристрастен
Инфо..

http://www.menumag.bg/recipes/view/364

+Quote Post
светулчица
публикуване Dec 10 2008, 12:52 PM
Коментар #13

пристрастен
Инфо..

http://www.menumag.bg/recipes/view/360

http://www.menumag.bg/recipes/view/142

http://www.menumag.bg/recipes/view/143

+Quote Post
Тишо
публикуване Dec 10 2008, 09:47 PM
Коментар #14

многознайко
Инфо..

От: Варна

Бубе, спомням си като малък елхата вкъщи беше така украсена (това така ли се пише .. spell check-a на огнената лисица ми го даде така ) .. Гирлянди от пуканки .. на клонките имаше гевречета (кравайчета - им казват по моя край )  и понякога си ги гризкахме с брат ми директно от елхата .. беше много хубава и истинска елха ..  доста от лакомствата не дочакваха Новата Година ..  :biggrin:  Страхотна идея е да направиш такава украса на елхичката - хем оригинално, хем вкусно .. с тези кичозни гирлянди вече стават банални, еднотипни коледните ни дръвчета .. Искаме снимка като я направиш  :blush: Успех!

--------------------

+Quote Post
belqta
публикуване Dec 11 2008, 09:57 AM
Коментар #15

клавиатуротрошач
Инфо..

Цитат
с тези кичозни гирлянди вече стават банални, еднотипни коледните ни дръвчета ..

Тишо, колко си прав. Преди 5 дни , като украсявах елхата си помислих точно това. Нашата елаха от детството беше със памучета по нея, имитирайки сняг. Имаше и свещички поставени на специални щипчици и всичките играчки бяха чупливи... А не като тези сега, грозотии навсякъде. И всичките ни елхи бяха истински....

Колко милно ми стана като си спомних!

До Коледа има много време, ще видя дали ще мога да се спретна и аз да върна времето назад и да покажа на детето,  какво е истинска коледна елха  :yes:.  

--------------------

+Quote Post
Тишо
публикуване Dec 11 2008, 11:40 AM
Коментар #16

многознайко
Инфо..

Хайде модераторите .. Искам тема в по-по-най : най-хубава коледна или новогодишна елхичка както решите го напишете .. и снимките да са в темата ;)

а за памучетата и сещичките и бенгалският огън ..  еееех спомени ..

--------------------

+Quote Post
Monka
публикуване Dec 11 2008, 11:42 AM
Коментар #17

спи във форума
Инфо..

Тишо наистина достойно заместваш Ели :specool:

--------------------

http://martinasolis.blogspot.com/
http://monkapana.multiply.com/

Може да съм солета ,но се бия като цяло пакетче!

+Quote Post
Ванеса
публикуване Dec 11 2008, 11:46 AM
Коментар #18

пристрастен
Инфо..

От: ♡♥ Стара Загора ♡♥

:specool: Аз още си слагам памучета и немога да си го избия този навик. Даже малкия ме пита, защо ги слагам, а аз му обяснявам, че това уж е сняг, а той  :confused: . 

--------------------

+Quote Post
Тишо
публикуване Dec 11 2008, 12:04 PM
Коментар #19

многознайко
Инфо..

Цитат
Тишо наистина достойно заместваш Ели :specool:

Поласкан съм Марти от добрите думи .. Друго си е Ели да си в къщичката ни .. 

--------------------

+Quote Post
Monka
публикуване Dec 11 2008, 12:50 PM
Коментар #20

спи във форума
Инфо..

Да липсва много . :love:

--------------------

http://martinasolis.blogspot.com/
http://monkapana.multiply.com/

Може да съм солета ,но се бия като цяло пакетче!

+Quote Post

3 страници V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 потребители четат тази тема (1 гости и 0 анонимни потребители)
0 Потребител(и):

RSS Олекотена версия Времето сега е: 22nd October 2019 - 07:36 AM