IPB

Здравей, гостенино ( Влизане | Регистриране ) Стани почитател ·

2 страници V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Други народи и култури
Mira
публикуване Feb 24 2007, 06:29 PM
Коментар #1

многознайко
Инфо..

Интересно ли ви е да пътувате? Къде сте ходили и какво ви е направило впечатление там? Добре ли прекарахте? напишете защо ходихте там-цел на пътуването! Напишете интересна случка от пътуването или от някоя държава. Нещо което ви направи впечатлиние на дадено място! Какво е характерно там? Къде бихте искали да отидете!? Всичко което се сетите за преживяванията ви в други държави! [smilie=flowerysmile.gif]

--------------------
РАВИ ТОВА, КОЕТО ИСКАШ ДА ПРАВЯТ НА ТЕБ!
Go to the top of the page

+Quote Post
kkk
публикуване Feb 26 2007, 07:41 AM
Коментар #2

напреднал
Инфо..

Не съм пътувала много. Преди две години с моя мъж ходихме в Испания - на гости на сестра му. Пристигнахме в Мадрид следобяд. Останахме поразени - чистота, чистота, децата си сядат направо на тротоара..., зелени и оформени градинки, фонтанчета, гладки пътища... Изобщо първото впечатление беше страхотно. Още вечерта тръгнахме за Барселона и посред нощите вече бяхме там. Страхотно прекарахме два дни - обиколихме с моя мъж цяла Барселона пеша - красота!
До тук всичко беше страхотно, различно и много хубаво. Върнахме се в Мадрид и още първата сутрин с моя мъж, нали сме си ранобудници, към 8 часа излязохме да обикаляме града. Ужас! То преди 9-10 нищо не работи, навсякъде мърсотия, няма къде да стъпиш, особено по центъра. Почистващите фирми тъкмо започнали работа, няма къде едно кафе да изпиеш... Е, в 10.00, когато всички магазини и офиси отварят, всичко вече беше чисто, лъснато и идеално :D . Но тогава се загледахме - култура никаква, всеки върви и хвърля където му падне, а почистващите фирми цял ден ходят и чистят. Кошчето може да е на една крачка, но никой не я прави, хвърлят дори във асансьора и стълбището на жилищния блок - но си има човек, който върви след тях и чисти. Друго лошо впечатление беше следната ситуация - Слиза изискана дама от лъскава кола, пали цигара и пуши вървейки по улиците, стига до магазин, хвърля цигарата пред самия вход и влиза. Страшно много жени пушат по улиците - грозна картинка.
Но иначе пък поддръжката е много голяма, наистина като се огледаш ти се взима акъла от подреденост, зеленина и красота [smilie=wink.gif]
Още много впечатления съм натрупала, но ще стане дълго, ако ги споделя. Това беше по-скоро за битовата култура, а за другото - друг път :)

--------------------
лед болката от изпепелените криле,
стремили се като Икар да стигнат слънцето,
какво е болка от изгарящи нозе?
Така се раждат НЕСТИНАРКИТЕ.

+Quote Post
amber
публикуване Feb 26 2007, 07:57 AM
Коментар #3

спи във форума
Инфо..

От: Страната на чудесата

Винаги съм си мислила,че тази чистота и подреденост са въпрос на култура и възпитание,но ти направо ми разби всички илюзии.

+Quote Post
kkk
публикуване Feb 26 2007, 09:35 AM
Коментар #4

напреднал
Инфо..

Там в масовите заведения на масите има едни големи кутии със салфетки - взимаш салфетка, бършеш се и я хвърляш на пода. Такава е традицията. И колкото повече салфетки има по пода, толкова по-престижно е заведението [smilie=hysterical.gif]

--------------------
лед болката от изпепелените криле,
стремили се като Икар да стигнат слънцето,
какво е болка от изгарящи нозе?
Така се раждат НЕСТИНАРКИТЕ.

+Quote Post
bez_sqnka_f
публикуване Feb 26 2007, 09:49 AM
Коментар #5

Кандидат-архитект
Инфо..

От: София

Това не може да бъде истина

аз както се бях засилила натам не знам как ще оцелея!Видя ли на пода салфетка или опаковка,или фас направо пощурявам (макар при нас в София да не е по-различно)...ужасТ ! [smilie=shocking.gif]

--------------------

+Quote Post
amber
публикуване Feb 26 2007, 11:55 AM
Коментар #6

спи във форума
Инфо..

От: Страната на чудесата

Цитат("kkk")
Там в масовите заведения на масите има едни големи кутии със салфетки - взимаш салфетка, бършеш се и я хвърляш на пода. Такава е традицията. И колкото повече салфетки има по пода, толкова по-престижно е заведението [smilie=hysterical.gif]

Е това вече не го вярвам.Престижа на заведението да се гради върху мрасотията му...не,не,не го вярвам [smilie=beee.gif]

+Quote Post
Mira
публикуване Feb 26 2007, 09:35 PM
Коментар #7

многознайко
Инфо..

Аз живях известно време в Испания-по-точно в гр. Сантандер-на север-на океана. И на мен ми направи впечатление че много хора пушат по улиците и хвърлят си фасовете на земята. Също така заведенията са малко-не като тук. Освен това магазините отнарят по-късно и на обяд не работят! Била съм и в Барселона и много ми хареса. Наистина не е много чисто.!Иначе съм ходила в Турция -на почивка-много ми хареса.Също в Гърция. Франция-Париж, Германия, Австрия и Балканските държави! [smilie=flowerysmile.gif]

--------------------
РАВИ ТОВА, КОЕТО ИСКАШ ДА ПРАВЯТ НА ТЕБ!

+Quote Post
Валентина
публикуване Feb 27 2007, 03:56 AM
Коментар #8

многознайко
Инфо..

Цитат("kkk")
Не съм пътувала много. Преди две години с моя мъж ходихме в Испания - на гости на сестра му. Пристигнахме в Мадрид следобяд. Останахме поразени - чистота, чистота, децата си сядат направо на тротоара..., зелени и оформени градинки, фонтанчета, гладки пътища... Изобщо първото впечатление беше страхотно. Още вечерта тръгнахме за Барселона и посред нощите вече бяхме там. Страхотно прекарахме два дни - обиколихме с моя мъж цяла Барселона пеша - красота!
До тук всичко беше страхотно, различно и много хубаво. Върнахме се в Мадрид и още първата сутрин с моя мъж, нали сме си ранобудници, към 8 часа излязохме да обикаляме града. Ужас! То преди 9-10 нищо не работи, навсякъде мърсотия, няма къде да стъпиш, особено по центъра. Почистващите фирми тъкмо започнали работа, няма къде едно кафе да изпиеш... Е, в 10.00, когато всички магазини и офиси отварят, всичко вече беше чисто, лъснато и идеално :D . Но тогава се загледахме - култура никаква, всеки върви и хвърля където му падне, а почистващите фирми цял ден ходят и чистят. Кошчето може да е на една крачка, но никой не я прави, хвърлят дори във асансьора и стълбището на жилищния блок - но си има човек, който върви след тях и чисти. Друго лошо впечатление беше следната ситуация - Слиза изискана дама от лъскава кола, пали цигара и пуши вървейки по улиците, стига до магазин, хвърля цигарата пред самия вход и влиза. Страшно много жени пушат по улиците - грозна картинка.
Но иначе пък поддръжката е много голяма, наистина като се огледаш ти се взима акъла от подреденост, зеленина и красота [smilie=wink.gif]
Още много впечатления съм натрупала, но ще стане дълго, ако ги споделя. Това беше по-скоро за битовата култура, а за другото - друг път :)

то се знае, че испанците са си леко *цигания* както казва един мой приятел. :lol:

+Quote Post
Monka
публикуване Feb 3 2008, 07:47 PM
Коментар #9

спи във форума
Инфо..

От: Варна

Много ми е интересно да пътувам.Като малка съм ходила в Скопие -нямам спомен.
Ходила съм в Сингапур,Куалумпур,Сентоса
Много е хубаво,горещо ,имат страхотни неща-зоогическа градина,аквариум,парк за пеперуди в който те си летяха около нас ,имаше и огромни богомолки ,скорпиони и други.Имаше един парк който се намира на остров Сентоса ,в който имаше морски звезди които си спомням че си ги взимах от водата и те се втвърдяваха ,фламингота,птици,папагали.Този остров е много близко до Сингапур и е направен за туристи ,за забавления.Има увселителен парк ,много е красиво,там маймуните се разхождат свободно:)Храната беше готина,извън хотела ядяхме в Мак Доналдс ,които го нямаше в България и не е същата храната.Вали по 5 минути всеки ден супер проливен дъжд ,който поддържа страхотна ,красива зеленина.
Франция-Париж
Страхотно беше!Айфеловата кула е задължителна,Лувъра в ,който видяхме Мона лиза и написах шифъра отзаде :biggrin:.Църквата Секре Кьор ,площада на художниците където имаше ресторантчета .Храната е супер ,много вкусна,не се дебелее ,подобна е на нашата кухня.Возихме се по река Сена ,ходихме на Молен Руж ,Видяхме Триумфалната арка ....
Германия-Берлин
Там се чувствах като у дома.Незнам изобщо немски ,но си ходех сама по улиците и в моловете и си пазарях.Там ходихме в Райхстага ,в един голям храм -забравих му името и се возих на една въртележка ,много злобна щях да се пребия ,вдигна ме над храма им ...ужас...От храната се дебелее страшно-нещо и слагат ,няма вкус изобщо.
Брюксел
Центъра им е много хубав,бяхме на Коледа и имаше един пулт от който можеше да си пускаш музичка и различни светлини които се въртяха като в дискотека ,но не кръгчета от дискотечна топпка ами различни фигурки,сърчица ,звездички,имаше направено разждането на Исус със восъчни фигури и исински овце оградени с направена плевня.Има там един светец от злато ,които има измъчен вид,легнал .На него можеш да си пожелаеш желание и да го помилваш и той ще ти го изпълни.Моето беше много голямо и важно и като се прибрах и се сбъдна :love:Има много улички в които има различни неща-в едната имаше момченце което пикае-то е символ там ,а на едно скрито място има и момиченце което пишка :winkiss:
Времето е постоянно влажно и не можеш да седнеш на пейка ,всичко струва тройно там,храната няма вкус
Кьолн
Бяхме за няколко часа и успяхме да влезем в катедралата само -беше много хубава
...
Много исках да отида следващия път до Рим и сега ще ми се отвори парашута за семейно(мама,татако и приятели )-сватбено пътешествие -понеже нашето се провали заради новата работа...И имам с какво да снимам тоз път muha

--------------------

http://martinasolis.blogspot.com/
http://monkapana.multiply.com/

Може да съм солета ,но се бия като цяло пакетче!

+Quote Post
Звездица
публикуване Feb 4 2008, 07:03 AM
Коментар #10

пристрастен
Инфо..

От: Бургас

Катедралата в Кьолн съм я виждала само отвън. Наистина невероятна сграда. Изпитах възхищение от архитектурата, но... настръхнах. Стори ми се някак зловеща. Неизпитах никакво желание да вляза. То и без това си беше доста късно, но...  Наистина настръхнах и застанах нащрек. То и сега като ви разказвам...

Влизайки във Франкфурт, такова зловоние се разнасяше, че човек може да си помисли, че този до него си е "пуснал душата" :) Въпросната миризма идваше от река Майн. 
Незнам защо, но имаше места в Германия, които ми се струваха познати и сякаш вече съм била там. Чувствах се като у дома си, а истината е, че за първи път ми стъпваше крака там!

В Антверпен ходих и... нищо особено. Големи сгради, мръсотия, ... Е, има си места за туристи, където е чисто и пригледно. Големите улици, например.
Отбихме се до Динант, Валоня (южна Белгия). Все едно бях в картичка. :biggrin: Имаше река по която плават малки корабчета (разбирайте голееми лодки :laugh:) Да, ама въпросната река беше черна и направо страх да те хване като погледнеш в нея.
В началото попитах братовчед ми "Какъв е този канал!? За какво го използват, че има толкова ужасна вода!?" А той го прие много лично и с лека обида в гласа каза само: "Това е река."
Аз започнах да се смея и се спрях чак, като видях сериозния поглед на братовчедка ми. ;)
Между другото, те учеха в Брюксел. Живееха в малко градче, където реката сутрин се движеше на дясно, а след обед - наляво. Мислех, че нещо не съм наред. Ама причината не била в главата ми, а в това, че имало шлюзове. :laugh:
Това градче много ми хареса. Много чисто, приветливо... В парка се разхождаха кокошчици... В реката плуваха много красиви патици с електрикаво зелени глави, сини шийки, жълтичко...
Цяла колона автомобили спря, за да изчакат една редица патета да преминат улицата. И НИКОЙ не свирна!

--------------------

Хо`опонопоно: Обичам те! Съжалявам! Моля те прости ми! Аз Благодаря! http://www.youtube.com/watch?v=-lBenJ2lNg0

+Quote Post
Monka
публикуване Feb 4 2008, 10:58 PM
Коментар #11

спи във форума
Инфо..

Наистина има нещо зловещо.
В европейското училище ли са учили.Там забелязах че всички без проблем си говорят на 4 езика едновременно.Примерно както си говори на английйски превключва на френски,после испански ,фламански връща на английски и после на френски:)
Направо Вавилонска кула могат да построят  :eek:

--------------------

+Quote Post
Звездица
публикуване Feb 5 2008, 07:49 AM
Коментар #12

пристрастен
Инфо..

Цитат
Наистина има нещо зловещо.
В европейското училище ли са учили.Там забелязах че всички без проблем си говорят на 4 езика едновременно.Примерно както си говори на английйски превключва на френски,после испански ,фламански връща на английски и после на френски:)
Направо Вавилонска кула могат да построят  :eek:
Абсолютно права си за Вавилонската кула :biggrin:
Учиха в университета в Брюксел. Братовчедка ми завърши МИО в София и там отиде за ІІ-ро висше. Говори руски, френски, английски и фламандски.
Брат й прекъсна електроника в София и се записа в Брюксел икономика. Говори немски, фламандски, английски и руски.
Един ден ходих с братовчедка ми в университета за компания, че имаше да оправя някакви документи. Кръстоса ми се погледа! И... почти получих комплекси за малоценност. :blush: :biggrin:

--------------------

Хо`опонопоно: Обичам те! Съжалявам! Моля те прости ми! Аз Благодаря! http://www.youtube.com/watch?v=-lBenJ2lNg0

+Quote Post
Monka
публикуване May 7 2008, 07:34 AM
Коментар #13

спи във форума
Инфо..

Ако думта за Париж е Романтичен,за Сингапур- Екзотичен,за Рим думата е Величествен.Точно това очаквах да видя ,но надмина и очакванията ми.Първата забележителност която видяхме са Термите на Каракао-римски император от африкански произход които бяха много внушителни.Още тогава са имали спа центрове и то съвсем не първобитни ,а с множество процедури и аромотерапии.След това се снимахме пред устата която ако лъжеш ти одрязвала ръката като си я пъхнеш.Аз си я пъхнах и нищо не ми одряза ,но мъжа ми реши да пропусне-хммм... :laugh:.Кулизеума беше наистина огромен,с много сложна конструкция и страшна инжинерна мисъл.Интересното е ,че са се опитали по чертежите да го направят на ново ,но не се е получило-с подвижен подиум,с покрив с асансьори за животните които са се движели в канали пор подиума.Всеки е влизал безплатно ,както и на другите стадиони ,а те са се спонсорирали от богатите фамилии.Кулизеума има специални входове за всяка каста.Само входовете на императорите не са били обозначени.Сташно много църкви ,една от които дарена от папата на България и службите се водят на български език.Тя се намира до прочутия фонтан Ди Треви в които пускаш монета за да се върнеш някой ден в Рим.Страхотни статуи и архитектура.Три са основните богати родове в Рим ,два от тях се обединяват в един момент-Киджи и Деларовере и навсякъде можете да видте техния знак-на Киджи три камъка със звезда отгоре ,на Деларовере -дърво .Ние бяхме близо до Остия-на 20 км от Рим в една гора ,в един къмпинг на Пинца Киджи Деларовере и имахме удоволствието да ни покани на аператив и вкусни хапки-мини пици,едни страхотни оризови кюфтенца с кашкавал,равиоли и т.н .Опитах Италианско вино и шампанско което беше много добро.Поканата беше по повод на това ,че един човек ,организатора на тази почивка е личен приятел на Принца.Замъка му беше като музей.
Впечатлващо беше и в музея във Ватикана ,не съм предполагала ,че има толкова красиви статуи,картини и огромни ,ОГРОМНИ гоблени с библейски сцени ,които бяха неверочтни,в църквата Сант Петро видяхме Пиетата-първата творба на Микеланджело Бонароти ,който е бил на 17 години и я е направил специално за църквата на Ватикана.Представлява Дева Мария държи в ръцете си немощен Исус.На ревера и има изписано името  на Микеланджело.Видяхме балсамираното тяло на българския Папа ,присъствахме на ритуал ,хорът пееше божествено и в един момент осъзнахме ,че всъщност Папата е там .Голям късмет!Тпчно срещу Сант Петро се намира  Сант Анджело-Църквата от книгата Шестото Клеймо и Шифъра на Леонардо ,където се криел Сила-албиносът.
Екскурзията до Флоренция беше също много хубава -Огромни църкви строени с зелен и розов мрамор ,който вече е изчерпан на Земята .Видяхме дома на Микеланджело,Флоарентинската школа,дома на Данте ,тунела на Медичите които е дълъг километри.
От Тиволи видяхме две гарадини от която 2тората беше невероятно красива с много фонтани,вода,портокалови дръчета,божури които миришеха божествено ,терасата от която се вижда целия Рим и фонтана които свири като орган ,рибите от най малък размер до половин метър...просто божествено.
Не пропускайте и вила Боргезе.Вилата на сестрата на Наполеон.Там не дават да се снима ,даже за малко да се откажа да вляза ,но беше невероятно.Дори имах време да застана пред картините за няколко мига и да затая дъх.Да видя оригинали на Караваджо,Бернини,Рафаело,Леонардо :vlub:
Ако планувате такова пътешествие си вземете екскурзовод на български ,за да може да разберете  всичко и запазете отрано билети за Ватикана,вила Боргезе и пр.Ние направихме това три месеца по рано за да имаме места.Нашата екскурзоводка Венета беше бременна в 5,6 месец и не се спря нито за миг.Даже в някои моменти не можехме да я настигнем.Обесняваше много овлекателно и сме много доволни от нея. :flowerysmile:

--------------------

+Quote Post
bez_sqnka_f
публикуване May 7 2008, 07:51 AM
Коментар #14

Кандидат-архитект
Инфо..

Монка, аз съпреживявам видяното като те чета :) посетила си местата, за които съм чела и искам да посетя също един ден, а идеята за личен екскурзовод е мноого добра :) Чакам с нетърпение снимките, но от сега си представям величествените готически катедрали, органите, фонтаните, картините. Не знам всъщност дали си снимала повечето неща, защото в музеите и галериите из Европа, които съм посещавала, винаги дебнеха да не извадиш апаратчето...или да им представиш phototicket-а от цена 50 евро  :rolleyes: И в крайна сметка имат право - така запазваш творбите, и можеш напълно да се насладиш на дадено произведение. Аз съм сядала по скамейките и съм гледала картини по не знам колко минути. Това е нещо, което не може да се разкаже и наистина е по-добре човек да отиде да види на живо :))
Много ви се радвам, защото сте видели уникални шедьоври на архитектурата и изобразителното изкуство, а теб те вълнуват тези неща :) освен това, научили сте много неща, свързани с римската, а и световната история.
Другият път ме слагаш в някой от куфарите ти  :yes:

--------------------

+Quote Post
Monka
публикуване May 7 2008, 08:04 AM
Коментар #15

спи във форума
Инфо..

Очаквах твоя пост  :biggrin:
Повечето от картините не са излезли добре и в църквите вътре.Снимането в Боргезе беше абсолютно забранено ,а в другите използването на светкавица.Имаше приглушена светлина.Не е разрешено ,защото светлината от светкавиците разваля картините и гоблените.Снимах много ,обработвам снимките е днес късно вечерта сигурно ще ги пусна с обяснение на всяка снимка.Изглеждат точно както са описани по книгите.В някои моменти не можех да повярвам къде се намирам.Имах чувството че съм в някаква 3 де виртуална реалност  :clover:
Обсъждахме за екскурзия с круиз до Венеция,Монте Карло и Пиза.
Много е хубаво обаче на 7мия ден искам да се прибирам,носталгично ми става.Храната беше само спагети,пици ,лазани и подобни.Не казвайте нищо на Дюканчо :secret:.Не искам да ям нищо наречено Карабонара с години  :laugh:.Ужас!Курортния комплекс Остия приличаше на Златни Пясъци 90та година.Дрехите им бяха супер скъпи ,в София има по добри на по добра цена.Един ден си взехме рентакар Смарт и ходихме до Аутлет-голям комплекс с много магазини ,но нямаше нищо свястно за цена под 60-70 евро, а в София в нормалните магазини е по ефтино и във Варна също.Поне карах Смарт-голям мерак имах

--------------------

+Quote Post
Звездица
публикуване May 7 2008, 08:52 AM
Коментар #16

пристрастен
Инфо..

Ооо, Мони, как благородно ти завиждам... :yes:

--------------------

+Quote Post
Мамчето
публикуване May 7 2008, 05:25 PM
Коментар #17

спи във форума
Инфо..

Марти, увлекателно и красиво и много образно си разказала за красивите неща, които сте видели. Пред очите ми се редяха живи картини докато четях. Страхотно преживяване сте имали. Пожелавам ви повече такива в живота ви  :yes:

--------------------

+Quote Post
Monka
публикуване May 8 2008, 10:11 AM
Коментар #18

спи във форума
Инфо..

Благодаря :blush:
Забравих да ви кажа ,че в БГ хората имат вкус за облеклото и в сравнение с Рим колите в по малките градове са супер луксозни-не споменавам Варна ,да не говорим за София -защото сигурно се сравняват с Холивуд  :laugh:.Не видях нито една жена-италианка с еднакви обувки и еднаква чанта-поне чантата и обувките да се вързваха с нещо.Ще дам пример-жълти обувки,тъмно син чорапогащник ,кафяво яке ,черна чанта.Косите им бяха ужасни,спластени като метли,мъжете бяха накапани,с мръсни дрехи.В БГ хората са много красиви ,добре облечени,с вкус изобщо много зле .Карат малки коли ,към Флоренция имаше по луксозни ,но в Рим никакви .Смартовете май бяха най-хубавата кола.Малки коли е много практично -ако в София всички ползват такива коли и метро до всички точки движението ще е нормално.Но тяхните колички  бяха много смачкани и стари .
Като чистота беше много чисто ,нямаше грам прахоляк ,но и в центъра е много трудно да се строи нещо ,няма строежи-няма прахоляк.Зеленината беше все е дно напръскана със спрей за блясък на цветя,дърветата както в Рим така и в провинциите бяха подстригани във форма -със стълба ли с кран ли ги подстригват незнам :dntknw: Много красиви  :flowerysmile:

--------------------

+Quote Post
Monka
публикуване May 19 2008, 08:55 PM
Коментар #19

спи във форума
Инфо..

Ето това искам да видя с очите си.Невероятно красиво е -представям си на живо
http://www.vimeo.com/1001491

ПС.Амбър може ли тази тема да бъде преместена в раздела за култура -мисля ,че там е мястото и

--------------------

+Quote Post
monik
публикуване May 19 2008, 09:27 PM
Коментар #20

Bebe
Инфо..

От: Къде ли не!

Това е просто невероятно!!!!!!!!!!!Пожелавам на всички да могат да отидат да го видят лично.

--------------------
[/url]

+Quote Post

2 страници V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 потребители четат тази тема (1 гости и 0 анонимни потребители)
0 Потребител(и):

RSS Олекотена версия Времето сега е: 9th December 2019 - 03:45 AM