IPB

Здравей, гостенино ( Влизане | Регистриране ) Стани почитател ·

Reply to this topicStart new topic
> Ведическо кулинарно изкуство
Dru
публикуване Jan 20 2010, 12:28 PM
Коментар #1

спи във форума
Инфо..
Икона на групата

От: София

По молба на Поли ще напиша рецептата за лимоновия ориз и тъй като тя е от една кулинарна книга, която ми допада, реших да отворя тема и тук да споделям рецептите, които ми харесват.

Нимбу чавал

/Лимонов ориз/

2 ч.ч.(350 гр) басмати или друг дългозърнест ориз
1 с.л. гхи или олио
1/2 ч.л. кимион
1 1/2 ч.л. синап
5 листа къри (ако имате)
1 канелена пръчица с дължина около 5 см
1 зелена люта чушка, нарязана на ситно (може да се пропусне)
3 1/2 ч.ч. (825 мл) вода
2 ч.л. сол
1/2 ч.л. куркума ( по желание, ако искате оризът да стане жълт)
6 с.л. (90 мл) лимонов сок
2 с.л. краве масло

Измийте ориза в студена вода, накиснете го за 15-20 минути, след което го оставете в цедка или гевгир да се отцеди. През това време нагорещете мазнината на среден огън и запържете в нея кимиона, синапа, листата къри и канелата. Когато кимионът промени цвета си, прибавете нарязаната люта чушка, а след това изсушения вече ориз. Пържете ориза две-три минути, като бъркате непрекъснато. Когато зърната станат прозрачни, излейте в него водата, прибавете солта и го оставете да заври. Ако искате да го оцветите в жълто, заедно с водата, прибавяте и куркумата. След като оризът поври около минута, разбъркайте, похлупете тенджерата и намалете огъня до минимум. Оставете ориза да се готви така двайсетина минути (докато погълне всичката вода), без да отхлупвате тенджерата и без да разбърквате. Когато стане готов, отхлупете и извадете канелата. Поръсете го с лимоновия сок и сложете отгоре парченцата краве масло. Варете ориза отхлупен още две-три минути. Накрая внимателно го разрохкайте с вилица.
Гарнирайте всяка порция с резенче лимон и стрък магданоз.

Забележка:

* Аз ползвам олио, защото до сега не съм си правила Гхи, въпреки, че в книгата има рецепта и за него. Ще ви я пусна по-натам
* До сега съм готвила само бисерен ориз. Не съм купувала специално басмати, но ще пробвам и с него
* Тъй като нямам листа къри, слагам съвсем малко на прах
* Когато нямам канела на пръчици също ползвам на прах. Слагам малко, на върха на чаена лъжичка, защото мляната е с много силен аромат и не допада на всеки.
* До сега не съм слагала люта чушка, заради Стефи. Ефектът не се губи
* Аз слагам мнооооого лимонов сок. Можете да пробвате и да намалите или увеличите количеството, според вашия вкус.
* Много е важно при варенето да не отхлупвате тенджерата
* Аз подсушавам ориза в кърпа

Дано ви хареса!

--------------------

Go to the top of the page

+Quote Post
Сисил
публикуване Jan 20 2010, 01:10 PM
Коментар #2

пристрастен
Инфо..

От: Испаниа

Супер тема. 00027.gif

--------------------
Мъдрият не казва никога всичко което мисли,но винаги мисли всичко което казва.

+Quote Post
Lucky
публикуване Feb 23 2010, 01:09 PM
Коментар #3

Организаторката
Инфо..
Икона на групата

От: Варна

Наде сготвихме го, наистина много ни хареса. И наистина се изумих, че не загоря, това най-ме беше страх. И наистина ;) става бързо, въпреки че като четеш ти се струва......

--------------------

+Quote Post
Dru
публикуване Feb 23 2010, 01:13 PM
Коментар #4

спи във форума
Инфо..
Икона на групата

От: София

Поли, много се радвам!

Сега чакам отзиви и от Нелка и най-вече от Катето, защото и тя вчера май го прави. А аз обещава, като изляза от карантината, да направя и някоя от другите рецепти в книгата и каквото ми допадне, ще го пиша тук

--------------------

+Quote Post
Lucky
публикуване Feb 24 2010, 06:07 AM
Коментар #5

Организаторката
Инфо..
Икона на групата

От: Варна

Снощи пак го правихме, Ники помоли, а смятай, че никога не ми е обичал ориза :lol:
Но не слагам канела, нещо не ми пасва на това ядене и лимон този път сложих малко, че нямахме, също се получи ммм. И понеже имахме и друга манджа направих половин на дозата която пише Надето, най-добре е да се остави за 15 мин максимум, защото се опита за загори.

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 потребители четат тази тема (1 гости и 0 анонимни потребители)
0 Потребител(и):

RSS Олекотена версия Времето сега е: 21st October 2019 - 01:19 AM