IPB

Здравей, гостенино ( Влизане | Регистриране ) Стани почитател ·

Reply to this topicStart new topic
> Що е морал ? Как бихте го дефинирали ?
Ванеса
публикуване Dec 6 2008, 11:14 PM
Коментар #1

пристрастен
Инфо..

От: ♡♥ Стара Загора ♡♥

Всъщност, някой може ли да дефинира, що е морал и що е морална постъпка?
Дали това е нещо, което отговаря на някакви писани правила и закони? Или е базирано на някаква вътрешна мярка за нещата?
Как разбирате дали, дадена ваша постъпка или поведение е правилно или грешно?

Дали има някаква мярка, с която можем да измерим доколко морална е дадена постъпка, в даден момент? И въобще, кой определя, кое е морално и кое не?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
Аз определям морала така : съвкупност от неписани норми и принципи на поведение които определят отношенията и взаимоотношенията на човека в обществото ! Според мен повече е базирано на вътршната мярка на нещата . Немога да дам точен пример със себе си , но например друго : че е аморално едно дете на 12 год да пие, да пуши и да се държи все едно е видял и ял толкова от живота че нищо не му се опира и продължава да се заблуждава че е най-великия по този начин.
Всеки сам определя какво е морално и какво е аморално сам за себе си според изградените си норми на поведение съпроводени и от неговото възпитание и ценности които притежава или до колкото притежава
. А дали отговаря на някакви писани правила и закони, мисля че би трябвало, но не е така.

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
Monka
публикуване Dec 8 2008, 10:47 AM
Коментар #2

спи във форума
Инфо..

От: Варна

Морала неможе точно да бъде определен и мисля ,че няма човек който да се каже ,че винаги е спазвал моралните норми.Аз се старая да ги спазвам.За това са Божиите заповеди и страха от Бога ,затова са родителите и страха на детето от тях ,да не ги разочарова ,да не ги обиди ,да не му се карат пак.
Морала е необходим за да има някаква регулираност на този сят ,но неговото несъвършенство също си има чар .Всеки сам си преценява кое е морално.За някой ,чевек може в определен момент нещо да му се струва морално ,а то да бъде аморлано и престъпление.

--------------------

http://martinasolis.blogspot.com/
http://monkapana.multiply.com/

Може да съм солета ,но се бия като цяло пакетче!

+Quote Post
Stani
публикуване Dec 8 2008, 12:50 PM
Коментар #3

клавиатуротрошач
Инфо..

От: София

Морлано, неморално... Това са доста субективни неща... Има едни общоприети норми, но хората понякога стигат до крайности. Морал в чист вид според мен няма. Аз смятам себе си за коректна и толерантна, но далеч не толкова морална личност. Всеки избира сам как да се държи, какво да е отношението му към околните и какви норми да спазва и кои да не зачита... Всичко е толкова субективно.

Знам едно: човек трябва да търси щастието без да се спира пред това, кой за какъв го мисли.

+Quote Post
Пепина
публикуване Dec 8 2008, 01:36 PM
Коментар #4

многознайко
Инфо..

Аз всъщност много не харесвам тая дума - морал. Много е индивидуално, ако за мен едно нещо е морално, за друг може и да не е. Обикновенно като се казва тази дума, то е за да осъдим някой - морален,неморален. Ама кои сме ние да съдим хората?!?
Цитат
Морлано, неморално... Това са доста субективни неща... Има едни общоприети норми, но хората понякога стигат до крайности. Морал в чист вид според мен няма. Аз смятам себе си за коректна и толерантна, но далеч не толкова морална личност. Всеки избира сам как да се държи, какво да е отношението му към околните и какви норми да спазва и кои да не зачита... Всичко е толкова субективно.

Знам едно: човек трябва да търси щастието без да се спира пред това, кой за какъв го мисли.

Напълно съгласна  :specool:

+Quote Post
iyiuvigy
публикуване Jan 24 2009, 10:43 AM
Коментар #5

напреднал
Инфо..

От: Italia

Виждам във темата много латински думи,които не винаги са точни,но са наложени във нашият език!Определението(не Дефиницията) на Морал е Нравственост,Добродетелност!Не вярвам някой да не може да разграничи добро от лошо-така че, това е Морал-придържане към добрите дела(по възможност)! :flowerysmile:

+Quote Post
Ванеса
публикуване Jan 24 2009, 11:25 AM
Коментар #6

пристрастен
Инфо..

От: ♡♥ Стара Загора ♡♥

Дефиниция---Синоними на дефиниция
- определение
- означение
- наименование
- име 
Значение на думата дефиниция ----Сбито
определение
или тълкуване на някакво
понятие.

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 потребители четат тази тема (1 гости и 0 анонимни потребители)
0 Потребител(и):

RSS Олекотена версия Времето сега е: 15th December 2019 - 07:53 PM