IPB

Здравей, гостенино ( Влизане | Регистриране ) Стани почитател ·

7 страници V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Цветенца за балкона - старт през пролетта
balance
публикуване Mar 13 2007, 09:44 PM
Коментар #1

напреднал
Инфо..

От: Несебър

[smilie=flowerysmile.gif]
Какво ще кажете за една темичка, в която да си споделяме какви балконски цветя подготвяме за това лято? Какво засявате сега? Имали ли сте преди от тези цветя или експериментирате? [smilie=flowerysmile.gif] Аз обичам каскадните цветя - тези, които направо се изливат от саксията. И винаги, когато пътувам извън България, особено в западните страни, си умирам от завист какви цветя имат те навсякъде - по паркове, мостчета, на обществените сгради, по прозорците на домовете си... Така че тази година си поставих програма максимум - ще имам латинки, сакъзчета, мушкато, тагетис (турта) и за пръв път - циганче. Макар че циганчето и мушкатото не са каскадни, цъфтят много красиво и си заслужават. А от тагетиса просто имам много семена и не знам какво да го правя... [smilie=flowerysmile.gif]
Много важно за мен е и цветята да цъфтят цялото лято. А тези видове са такива.
[smilie=flowerysmile.gif]
Вас обхванала ли ви е зелената вълна?
[smilie=flowerysmile.gif] Кои цветя обичате? Какво ще си засеете / засадите?
Go to the top of the page

+Quote Post
amber
публикуване Mar 13 2007, 10:02 PM
Коментар #2

спи във форума
Инфо..

От: Страната на чудесата

Мен точно ме хвана "Цветната вълна" [smilie=flowerysmile.gif] Вече си имам 2 тераси,едната от които съм решила да напълня с цветя.Проблема е че никак не съм веща по въпроса.От тези които изброяваш знам само мушкатото и латинката (за второто дори не съм много сигурна дали е това,което си мисля:)).
Майка ми каза,че вече било малко късничко да засаждам цветя от семенца и било по-добре да си купя готови засадени,които да преместя в по-големи саксийки.
Много ми се иска да си засадя и някакви подправки.
Само си правя планове,но до края на седмицата може би ще съм си купила 1-2 цветенца (поне).За сега имам само една саксийка с 3 кокиченца (които още чакам да цъфнат) и едни теменужки-ветерани,от които много ме съмнява че някога пак ще видя цвят,но си ги пазя,защото вече са нещо като домашен любимец:)

+Quote Post
bibi
публикуване Mar 13 2007, 10:15 PM
Коментар #3

напреднал
Инфо..

От: София

Момичета, темата е страхотна [smilie=flowerysmile.gif]
Може ли само да ви помоля, ако имате възможност и снимки да прилагате към дадения вид цвете (растение), защото грам не ги разпознавам [smilie=confused.gif] Обичам много цветя, но в момента нямам нито едно [smilie=sad.gif] И аз съм запланувала да "украся" терасата. Много ще ми помогнете със снимките [smilie=flowerysmile.gif] [smilie=flowerysmile.gif] [smilie=flowerysmile.gif]

+Quote Post
Малина
публикуване Mar 14 2007, 07:35 AM
Коментар #4

напреднал
Инфо..

От: Пловдив

Супер темичка.Тъкмо навреме-вчера си купих семена за цветя.И аз имам 2 тераси и по-голямата ще я превърна в цветна градинка.Амбър,дали наистина е късно за засаждането на семената,защото аз взех семена,за които пише(на пакетчето),че се засаждат през март.А,щях да забравя-купих си калдъръмче(portulaca grandiflora),космос(cosmos sulphureus),латинка(tropaeolum majus),астри(callistephus chinensis).

+Quote Post
pasta_mariana
публикуване Mar 14 2007, 07:39 AM
Коментар #5

многознайко
Инфо..

От: RAZGRAD

Аз много обичам цветя.Миналата година имах на терасата си петунии и латинки.Събрала съм си семена и тази година пак ще си направя разсад и ще си сея, но мисля да си взема някой други по кичести и каскадни петунии(фунйки) [smilie=flowerysmile.gif] .[br]И аз харесвам калдъръмчето, мерси че ме подсети за него ,зада си потърся семена.

--------------------

+Quote Post
Нели
публикуване Mar 14 2007, 07:44 AM
Коментар #6

напреднал
Инфо..

От: България

Тази година си посях семена от Петуния в сандъчета. Сега съм ги сложила до прозореца, щото на балкона още е студено, но като се позатопли и покълнат ще ги изнеса навън. Иначе си отглеждам няколко саксии мушкато, китайска роза и стаен клен. Тях ги подрязвам през есента. Сега започнаха да им се появяват зелени листенца и скоро ще се раззеленят напълно. :D

+Quote Post
amber
публикуване Mar 14 2007, 08:07 AM
Коментар #7

спи във форума
Инфо..

Цитат("Малина")
Амбър,дали наистина е късно за засаждането на семената,защото аз взех семена,за които пише(на пакетчето),че се засаждат през март.А,щях да забравя-купих си калдъръмче(portulaca grandiflora),космос(cosmos sulphureus),латинка(tropaeolum majus),астри(callistephus chinensis).

Ами майка ми каза,че било късно,защото ако сега ги засадя щели да поникнат чак май месец.
Но специално калдъръмче и аз съм си садила и до колкото си спомням излиза много бързо:)

+Quote Post
balance
публикуване Mar 14 2007, 09:41 AM
Коментар #8

напреднал
Инфо..

Ама как ще е късно - тъкмо сега се сеят. Даже, да ви призная, е малко рано. Защото е редно да се сеят и направо да се слагат навън. А е студено още за покълването им (някъде четох, че искали поне 5 градуса температура на почвата и на въздуха, не знам дали е вярно). Но не пречи да се сложат в стаята и после да се изнесат. А май месец си е точно навреме за цъфтеж, тъкмо температурите са спрели да варират.
Специално за латинките (аз ги обожавам тия цветя) - покълват 10-тина дни след засяване, цъфтят 45 дни след засяване. Съжалявам, че нямам снимки... Но вижте тук за повече информация:
http://forum.bimbargo.com/viewforum.php?f=12[br]Eто малко информация за моите цветенца, която съм събирала оттук-оттам. Дано ви е полезна:
Латинка Tropaeolum
Място: светлолюбиво и топлолюбиво, полусянка, може и на пряка светлина - с две думи: подходяща за всеки тип изложение, но все пак ако е на юг, може да изгори от силната обедна светлина.
Засяване: март-април и дори през май направо в сандъчето, прави се плитка вдлъбнатинка и се покрива с пръст, после се полива. По 4 до 8 семенца в сандъче (от големите). Досега съм слагала по 8 в две редички по 4, но май са много. Тази година ще пробвам с 6, да видя дали ще има разлика.
Почва: непретенциозна, но от време на време да се разрохква.
Поливане: нормално, да не се преполива. Обикновено сутрин.
Торене: не (прави само листа). Може обаче да се тори след като мине месец-два от началото на цъфтежа, поне по мое мнение. По малко, но все пак. Тори се с течен тъмносин Кристалон, който се разрежда с вода.
Цъфтеж: около 45 дни след посяване при покълване на 10-тия ден (т.е. ако му е топло)
БОНУС: цъфти от май (юни) до слана. Освен това се самозасява. Но аз предпочитам да си събирам семенца всяка година. Като узреят, те сами падат. Оставям латинката на балкона до последно и като измръзне, я изкоренявам. По принцип не се прибира за презимуване, едногодишно растение е. Дава много семена, но след време се самоопрашва и цветовете й се смесват, така че тази година си купих нови семенца с надеждата да открия едно светлочервено, което ми се загуби.
Снимки и още информация тук: http://margaritta.dir.bg/2004/uni/01latinka.htm

+Quote Post
amber
публикуване Mar 14 2007, 09:47 AM
Коментар #9

спи във форума
Инфо..

Ооооо...значи и аз ще си взема семенца [smilie=clap.gif]
А някой садил ли си е някакви подправки? Аз преди време бях пробвала с магданоз-видях някъде една снимка и много ми хареса-хем винаги пресен магданоз,хем пък изглеждаше много красивичко.Пробвах,но моя стана един грозен,с дълги стебла,малко листенца и висящ накъдето му падне.

+Quote Post
balance
публикуване Mar 14 2007, 10:05 AM
Коментар #10

напреднал
Инфо..

Циганче Impatiens sultani
Място: Светлолюбиво, но понася и засенчване. Няма да понесе пряката, обедна (следобедна) светлина.
Засяване / Засаждане: От семена и от чесначета. Семената се сеят през март-април за разсад. В едно голямо сандъче се слага цялото пакетче. Не се покрива с почва. Семенцата се подреждат на равни разстояния, притискат се в почвата леко и не се покриват с пръст! Не се полива, а се пръскат с пулверизатор (причината е ясна - ще се разместят, те са мънички, може да попаднат по-надълбоко и трудно ще покарат). После се покриват с прозрачен найлон. Като покълнат, се маха найлона. Разсаждат се, когато имат поне 6 оформени листенца, на разстояние около 15 см (по 3 в сандъче). При пресаждането се вадят с цялата пръст около корените, те не се оголват.
Вкоренява се и чрез резници, но не знам как става. Това се прави през есента, за да се подготвят цветята за другата година. Но прочетете повече, за да не ви объркам. Тази година и аз ще пробвам от резник.
Почва: рохкава, добре понася подхранване с ниска концентрация.
Поливане: нормално (да не се преполива!)
Торене: от април до септември всяка седмица.
За да се разклони: като стане 10 сантиметра се прищипва връхчето.
Цъфтеж: от май до октомври.
Снимки и повече информация тук:
http://margaritta.dir.bg/2003/uli/01ziganche.htm[br]
Цитат("amber")
Ооооо...значи и аз ще си взема семенца [smilie=clap.gif]
А някой садил ли си е някакви подправки? Аз преди време бях пробвала с магданоз-видях някъде една снимка и много ми хареса-хем винаги пресен магданоз,хем пък изглеждаше много красивичко.Пробвах,но моя стана един грозен,с дълги стебла,малко листенца и висящ накъдето му падне.

Виж тук:
http://forum.bimbargo.com/viewforum.php?f=42
Много полезен сайт. Преди два дни попаднах и направо се влюбих. Като две капчици вода... [smilie=wink.gif]

+Quote Post
Малина
публикуване Mar 14 2007, 09:31 PM
Коментар #11

напреднал
Инфо..

Момичета,да ви дам отчет:
днес посадих семената.Не знам дали ще излезе нещо(пак ще пиша),но ето какво направих:
В едно сандъче сложих купешка пръст,като редувах еко-почва с торфена смес.На предпоследния ред наръсих семената(и 4-те вида),отгоре сложих още един пласт пръст.Напръсках обилно с пулвелизатора и покрих с найлон.Оставих сандъчето на терасата.Получи се нещо като мини парник.Когато времето е хубаво,ще отварям найлона.Не знам дали действам правилно,но мисля така да си отгледам разсад и после(ако стане),да разсаждам по останалите сандъчета.

+Quote Post
amber
публикуване Mar 14 2007, 09:44 PM
Коментар #12

спи във форума
Инфо..

Малина а какво представляват еко-почвата и торфената смес? Изобщо нищо не разбирам [smilie=blush.gif]

+Quote Post
Малина
публикуване Mar 14 2007, 10:17 PM
Коментар #13

напреднал
Инфо..

Да не мислиш,че аз ги разбирам! :D
[smilie=dntknw.gif] Отидих в магазин за левче и потърсих пръст.Предложиха ми тези два вида-взех и от двата.Били обезпаразитени и обогатени с нещо си.Предпочитам да си купя пръст,защото една година се напатих.
Присаждах си някакви цветя и взех пръст от двора на нашите(те живеят в къща).Засадих си аз цветенцата и една саксия с палма си сложих до главата в спалната.Бре,взе нещо да ми съхне да линее-торих я ,поливах я-цък,не ще и не ще.Една нощ се събуждам и гледам-цялата палма мърда.Светнах-нищо.Загасих-пак мърда.Сериозно се уплаших.Субудих мъжо и му викам,че в спалната има призрак.Той ме погледна меко казано учудено,но аз не се впечатлих особено и започнах да копая в саксията с лопатката на Емо от пясъчника.Като гребнах почти от дъното,от лопатката изскочи едно отвратително грозно и страшно нещо-конощип или попово прасе.Така пищях в 2 през нощта,че събудих и децата и съседите.От тогава пръст не копая,купувам си я.За тези,които не са виждали,ето това е въпросната гадина.Моята беше около 10-12 см,с мустаци и черни изпъкнали очи.Живее само под земята,храни се с корените на растенията.

+Quote Post
amber
публикуване Mar 15 2007, 09:26 AM
Коментар #14

спи във форума
Инфо..

Цитат("Малина")

Малееее....че гадооооосттт [smilie=bad.gif] Аз направо изпитвам панически ужас от такива гадини:(((
Ааааааа....

+Quote Post
balance
публикуване Mar 15 2007, 10:45 AM
Коментар #15

напреднал
Инфо..

Лелееее, такова нещо не съм чувала (то май не съм и виждала)! [smilie=bad.gif] Пу пу пу да не видя такова на живо, че каквато съм си плашлива, ще трябва да ми баят... [smilie=beee.gif]
[smilie=flowerysmile.gif] Малина, калдаръмчето го знам какво е - много обичало светлина и можело да се слага на юг, но да те предупредя, че се разспространява като плевел и следващата годинка може да е попрескочило и в съседните саксии...
[smilie=flowerysmile.gif] Но космос и астри не ми говорят нищо. [smilie=dntknw.gif] Ще напишеш ли какво представляват, как се отглеждат, как се размножават, какво изложение искат и т.н. Мисля, че ще е много полезно за всички.
[smilie=flowerysmile.gif] Аз в момента си търся устойчиви на сянка видове. Спряла съм се на два, но просто не ми допадат - бръшлян и зеленика. Все ми се иска нещо, което да цъфти (зелениката или зимзелена цъфти, но само през пролетта за месец и нещо). Имате ли идея - нещо за дълбока сянка?
[smilie=flowerysmile.gif] А за южния прозорец си харесах лобелия и биденс. Лобелията е тъмносиня, светлосиня и бяла и прави красиво изливане от сандъчето, цъфти цялото лято, ако се подрязва. Поне така пише [smilie=wink.gif]. Биденса е яркожълт, също цъфти цяло лято и изглежда прекрасно в сандъче, макар че не е съвсем каскаден.
[smilie=flowerysmile.gif] За южно изложение става също и калдаръмче, ама нали ме предупредиха за плевелната му натура... Също и кученце (има каскаден вид) и лавандула (обаче цъфти само месец).
Ако някой от вас е гледал лобелия и биденс, а не само като мен да чете за тях, :D да пусне малко практическа информация. Моля!!!

+Quote Post
korason
публикуване Mar 15 2007, 01:41 PM
Коментар #16

напреднал
Инфо..

Моят мъж ми подари Гардения за рожденият ми ден, но преди 3 години и тя тогава беше цъфнала, сега точно на 3-тата година, пак цъфна за рожденият ми ден :) [smilie=flowerysmile.gif] Разбира се, това не означава, че не е цъфтяла през останалото време, т.е. през топлият сезон :)

Ще ви пратя снимка по-късно, защото сега не ми дава възможност да прикачвам [smilie=dntknw.gif] някаква грешка "404 Not Found" показва.

--------------------
"За тези, които невярват, няма нищо невъзможно!"

+Quote Post
Малина
публикуване Mar 15 2007, 07:58 PM
Коментар #17

напреднал
Инфо..

-астра

.Не намерих снимка на космос-а.Виж в www.zadoma.com .Има доста полезна информация за мн.видове цветя.

+Quote Post
pasta_mariana
публикуване Mar 16 2007, 06:18 AM
Коментар #18

многознайко
Инфо..

От: RAZGRAD

Искам да попитам латинката направо ли се сее или се прави предварително разсад [smilie=dntknw.gif] .Миналата година ми дадоха направо засадено съндъче с латинки и за това не знам как да покстъпя сега.

--------------------

+Quote Post
balance
публикуване Mar 16 2007, 04:04 PM
Коментар #19

напреднал
Инфо..

pasta_mariana, направо посявай в сандъчето! Вече 4 години си слагам латинки, всичките покарват и нямат нужда от разсад. Само че ги дръж вътре, че ще им е студено навън. :)
Аз днес направих страшна офанзива на свекървата. :D Сяхме, разсаждахме, смесвахме почви... Но резултата е: четири сандъчета с мушкато, 3 със сакъзчета, 2 с нещо подобно на мушкатото - тук му викаме алпа или алба (каскадно е и е много красиво като цветове), 6 с латинки и 2 с бъдещ разсад за циганче. Сега чакам Флората в Бургас, за да си купя разсад на лобелия и биденс... Толкова съм се въодушевила с тия цветя, че надух главата на свекървата... Горката! [smilie=wink.gif]

+Quote Post
korason
публикуване Mar 18 2007, 09:00 AM
Коментар #20

напреднал
Инфо..

Ето моята малка скромна градина (1-ва част)

Гардения

Пъпка на Гардения

Калатея

Не му помня името на това цвете, подарък ми е.

--------------------
"За тези, които невярват, няма нищо невъзможно!"

+Quote Post

7 страници V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 потребители четат тази тема (1 гости и 0 анонимни потребители)
0 Потребител(и):

RSS Олекотена версия Времето сега е: 24th January 2020 - 03:30 AM